Technické muzeum Tatra

Původní technické muzeum bylo otevřeno v roce 1947 u příležitosti 50. let výroby automobilů. Před budovou muzea je umístěn expresní motorový vagón „Slovenská strela“. Uvnitř návštěvníci shlédnou ucelenou přehlídku osobních i nákladních automobilů značky TATRA, včetně repliky prvního kopřivnického automobilu „Präsident“. Provoz nového muzea byl zahájen v říjnu 1997. Kontakt: 556 871 106, www.tatramuseum.cz.

Expozice: Muzeum Emila a Dany Zátopkových

Expozice je věnována nejslavnějšímu českému sportovci, několikanásobnému olympijskému vítězi a také českému olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě Daně. Na výstavě můžete shlédnout fotografie, medaile, poháry a řadu trofejí, které doplňují fotografie a osobní věci manželů Zátopkových (např. džbánek na pivo). Součástí expozice je také dokumentární film, vytvořen za pomoci finské televize, o životě obou slavných sportovců, sestříhaný do délky 14 minut a šest vteřin – právě tolik potřeboval největší běžec epochy ke světovému rekordu na pět kilometrů.

Muzeum Fojství

Muzeum Fojtství je rodným domem Ignáce Šustaly, zakladatele výroby kočárů a bryček v Kopřivnici. V současnosti slouží fojtství k muzejním, studijním a výstavním účelům. V muzeu je stálá expozice věnovaná Ignáci Šustalovi a počátkům budoucí továrny TATRA, výstava typických krojů moravského lidového folklóru a selská jizba. Návštěvník má tak možnost přesunout se o několik let zpátky a poznat tak styl bydlení, život a práci našich dávných předků. Navíc je zde možno shlédnout některé význačné archeologické nálezy z Kopřivnice a jejího nejbližšího okolí. Ve stodole, v areálu Fojtství, jsou umístěny i některé z prvních kočárů a bryček.

Muzeum Šustalova vila

Nejen pro znalce a odborníky je určena netradiční expozice Mistra Zdeňka Buriana a bohatá kolekce kopřivnické majoliky a keramiky.

V nově zrekonstruované budově prvního kopřivnického muzea (dříve Lašské vily) se nachází expozice věnovaná místním rodákům, hlavně pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi. Moderní pojetí výstavy, zejména projekce filmů sestříhaných z Burianových obrazů, zaujme především děti a mládež. Naopak milovníci tradičního umění a regionální historie si přijdou na své prohlídkou obsáhlé sbírky majoliky, keramiky a zdobených kachlových kamen z produkce původní kopřivnické továrny na hliněné zboží.

V prostorách nového muzea probíhají i příležitostné umělecké výstavy, přednášky a besedy. Součástí muzea by do budoucna měla být veřejnosti přístupná studovna s elektronickou databází, vztahující se k regionální historii, a kavárna pro chvíle odpočinku a vstřebávání estetických dojmů.

Odkazy

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář