Ve městě i jeho okolí se nabízí mnoho sportovních příležitostí. Od zimních sportů, jako jsou třeba skoky na lyžích, přes plavání až po pěší turistiku. Z Frenštátu také pochází několik známých českých sportovců – reprezentantů.

Odkazy

Zimní sporty

Zimní sporty mají ve Frenštátě dlouhou tradici. Nejvýznamnější z těchto sportů jsou bezesporu skoky na lyžích a samotné lyžování. Už v roce 1903 byl ve městě založen Svaz lyžařů. Po první světové válce vybudovali členové lyžařských (i jiných např. turistických) spolků na svazích Radhoště slalomové, sjezdařské a běžecké tratě, sáňkařskou dráhu, skokanské můstky a v roce 1940 i lanovku z Ráztoky na Pustevny.

Sjezdové lyžování dosáhlo největšího rozkvětu v 50. letech 20. století a zasloužili se o něj sourozenci Zdeněk a Ludmila Parmovi a František Pitucha. Jakožto výborní trenéři vychovali celou řadu špičkových závodníků.

Co se týče běžeckých disciplín, tak Frenštát proslavili zejména Karel Sacký a Miroslava Jaškovská, kteří závodili v 70. letech. Úspěchy však slaví Frenštát i dnes a to díky závodníkům žákovských a dorosteneckých kategorií.

Nejvýznamněji však Frenštát p.R. zasáhly skoky na lyžích. Na frenštátských skokanských můstcích vyrůstali přední čeští reprezentanti jako Jiří Raška (olympijský vítěz a mistr světa), Jiří Parma nebo Jaroslav Sakala.

Letní sporty

Nádherná příroda v okolí města přímo vybízí k turistice, jízdě na horském kole nebo paraglaidingu. Ve Frenštátě mají své místo i míčové sporty. Výborných výsledků dosahují zejména volejbalistky, které v současné době hrají první ligu. K městu patří i fotbalové hřiště a tenisové kurty. V centru města se nachází fit centrum a poblíž je také krytý bazén. Ve frenštátském jezdeckém areálu se pravidelně pořádají mezinárodní závody. Velice dobrých výsledků dosahuje místní voltižní tým.

Skvělými sportovci, kteří pocházejí z Frenštátu, jsou například lukostřelkyně Lenka Kuncová, sportovní střelci Petr Černoch a Vladislav Salát, skokan na lyžích Jan Mazoch apod.. Ve Frenštátě žije také Karel Loprais, známý automobilový jezdec a účastník mezinárodních závodů Rallye.

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář