K příležitosti 93. výročí vzniku samostatného československého státu, uděloval prezident České republiky, Václav Klaus, státní vyznamenání. Mezi oceněnými byli jak umělci tak podnikatelé. Medaili Za zásluhy v oblasti sportu obdržel od prezidenta sedmdesátiletý Jiří Raška, legendární český lyžař a skokan, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm. Jako první Čech vyhrál zimní olympiádu a po roce 1968 bojoval alespoň ve sportu proti Sovětům.

Řád Bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání, propůjčil 28. října 2011 prezident Václav Klaus u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa třem veteránům druhé světové války. Řád obdrželi tankista Mikuláš Končický, Jan Velík a pilot Václav Djačuk. Všichni ocenění působili na východní frontě a dostali toto ocenění právě za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu.

Mezi oceněnými jsou rovněž anglista a překladatel Martin Hilský, jenž převedl do češtiny Shakespearovo dílo, kreslíř a karikaturista Vladimír Renčín, zakladatel Černého divadla Jiří Srnec a klavírista a skladatel, jazzman Emil Viklický nebo David Sukač.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka Klaus propůjčil sedmi lidem za zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv. Převzali je jedna ze zakladatelek Mezinárodního sdružení Terezínská iniciativa Dagmar Lieblová, předseda Svazu Pomocných technických praporů Vladimír Lopaťuk, protikomunističtí odbojáři Karel Páral, Ladislav Suchomel, František Suchý a Marie Škarecká a řádová sestra Anna Magdalena Schwarzová, jež zažila perzekuce za nacismu i za socialismu.

K dalším oceněným patří světově uznávaný kardiochirurg Jan Černý, podnikatel, zakladatel a ředitel firmy na inovativní nemocniční lůžka Zbyněk Frolík a manažer a vysokoškolský učitel Jan Kruliš-Randa. Medaili obdrželi rovněž americký klimatolog a geolog českého původu Jiří Kukla a kněz, vědec a politik, exministr školství Petr Piťha.

Zdroj: lidovky.cz

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář