Premiér Petr Nečas se ve čtvrtek 24. listopadu 2011 setkal se starosty Frenštátu a Rožnova pod Radhoštěm a Trojanovic. Na jednání podpořil starosty beskydských obcí v jejich boji proti otevření černouhelného Dolu Frenštát. Předseda vlády vidí budoucnost podbeskydského regionu spíše v rozvoji lehkého průmyslu a cestovního ruchu.

Mluvčí OKD přitom informoval, že společnost o otevření dolu ve Frenštátě neusiluje. O tom, že se s těžbou uhlí v tomto regionu pravděpodobně nepočítá, jednal již v únoru se zástupci dotčených obcí tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Ve stejném duchu nyní starosty obcí na Frenštátsku ujistil i předseda vlády. „Ujistil nás, že je zásadně proti otevření dolu i proti zahájení průzkumné ražby,“ uvedla v tiskové zprávě starostka Rožnova p. R. Markéta Blinková. Toto stanovisko prý premiér zastává již deset let. Starostům při jednání slíbil, že zorganizuje jejich setkání s novým ministrem průmyslu Martinem Kubou.

Důl Frenštát byl založen v 80. letech, uhlí se v něm ale nikdy netěžilo a důl je nyní zakonzervovaný. OKD v září letošního roku informovaly o záměru prozkoumat místní zásoby uhlí a plynu z důvodu dalšího rozhodování o těžbě. Okolní obce však i proti průzkumné ražbě bojují. Obávají se nenávratných dopadů na okolní životní prostředí. 53 staveb v areálu dolu včetně dvou těžebních věží nemají platné kolaudační povolení a stojí v podstatě načerno. Starostové nyní bojují za jejich úplné odstranění.

Mluvčí OKD Sobol v této souvislosti připomíná, že OKD o otevření dolu neusiluje, ale žádá důkladný průzkum ložiska. „Nyní známe jen údaje z desítky let starých vrtů vedených z povrchu. Výsledky průzkumu by posloužily všem zainteresovaným stranám – tedy obcím, státu i OKD, k odpovědné diskusi o budoucnosti dolu,“ uvedl Sobol. Dodal, že jakékoliv rozhodnutí bez důkladné znalosti ložiska by bylo neodpovědné.

Starosta Trojanovic Jiří Novotný však oponuje, „společnost (OKD) podniká všechny kroky k tomu, aby získala povolení k hornické činnosti. Důl Frenštát přitom leží v chráněné krajinné oblasti.“

Starostové zároveň v 21. listopadu podali žalobu na 4 úředníky báňského úřadu pro podezření ze zneužívání pravomocí a zvýhodňování těžební firmy OKD, jak jsme vás již dříve informovali.

Zdroj: ČTK

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář