V pondělí 21. listopadu 2011 podali starostové obcí Trojanovice a Frenštát pod Radhoštěm žalobu na čtyři úředníky Obvodního báňského úřadu v Ostravě. Žaloba se týká údajného zneužívání pravomocí ve prospěch OKD, správce dolu Frenštát, kvůli kterému podle žalobců dochází k poškozování značky Beskyd. Podle trestního oznámení se úředníci měli dopustit trestních činů jako je zneužití pravomoci veřejného činitele, maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti, zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, za což jim hrozí až 5 let odnětí svobody.

53 staveb včetně těžařských věží stojí v areálu dolu Frenštát načerno

Problém se týká likvidace 53 staveb v areálu dolu Frenštát, kterým vypršelo kolaudační povolení a stojí tak již od 80. let načerno. Začátkem letošního roku podal starosta Trojanovic Jiří Novotný podnět k zahájení řízení o demolici objektů v okolí dolu včetně dvou těžních věží a skladu výbušnin, které měly být odstraněny již v roce 1988.

Úředníci povolili v roce 1994 na Dole Frenštát těžařům činnost do roku 2003 i přesto, že stavby, které byly k této činnosti nutné, neměly již v té době platné kolaudační povolení. Po roce 2003 bylo povolení prodlouženo na neurčito. Stanovisko podpourující OKD bylo báňským úřadem vydáno i v letošním roce v řízení týkajícím se právě odstranění 53 nezkolaudovaných staveb včetně těžních věží.

„Obvodní báňský úřad vydal letos stanovisko, že ke konzervačnímu režimu jsou nutné i těžní věže. Tyto těžní věže již 20 let nemají platnou kolaudaci a jsou postaveny proti podmínkám stavebního povolení,“ uvedl starosta Novotný.

Žalovaní úředníci báňského úřadu záměry OKD posvětili a vydali rozhodnutí, kterým snahy OKD provést v dole průzkumnou ražbu podpořili. Stavební úřad ve Frenštátě ale jako nezávislý státní orgán opět potvrdil, že dočasné stavby stojí v areálu dolu Frenštát bez řádného povolení a mají být odstraněny.

Žaloba byla podána v pondělí 21. 11. starostkou Frenštátu p. R. Zdeňkou Leščišinovou a starostou Trojanovic Jiřím Novotným prostřednictvím brněnské advokátní kanceláře. Konkrétní jména žalovaných úředníků zveřejněna nebyla.

Záměr provést průzkum dostupných surovin zveřejnila společnost OKD opět letošního září. Důl Frenštát, který byl vybudován v 80. letech a ve kterém se nikdy netěžilo, je v současné době zakonzervován. Některé odhady udávají zásoby černého uhlí v podzemí Frenštátska a Novojičínska až na 1,6 miliardy tun. Oblast se však nachází v bezprostřední blízkosti Beskyd a místní obyvatelé jsou důrazně proti zahájení nejen těžby, ale i jakýchkoli průzkumných vrtů. Obávají se nenávratné devastace místního životního prostředí.

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář