Boj o postupová místa na republikovém finále soutěže Gastrojunior – Nowaco Cup 2012 svedli studenti hotelových škol ze čtyř moravských krajů a kraje Vysočina. Této soutěže se zúčastnilo 49 budoucích kuchařů, číšníků a cukrářů z 22 středních škol a učilišť. Podle ředitele frenštátské Střední školy hotelnictví a gastronomie Iva Hermana, byla nejsilněji obsazena kategorie cukrář. Tato střední škola byla také pořadatelem tohoto moravského semifinále.

Úkoly pro jednotlivé kategorie byly předem určené. Kuchaři měli za úkol připravit 4 porce teplého pokrmu z krůtích prsou s přílohou v moderním podání. Časový limit na zhotovení pokrmů byl 45 minut. Stejný časový limit na 4 porce teplého nákypu v moderní úpravě měli i cukráři. Číšníci měli za úkol přípravu ovocného dezertu, podání šumivého vína a zároveň i jazykovou zkoušku.

Podle komisaře soutěže v kategorii kuchaři, Martina Slezáka, úroveň klání hodně poskočila. „Nebyl tady vyloženě soutěžící, který by nám vytvořil nějaký nesmysl na talíři. Viděli jsme hodně zajímavé využití moderních surovin jako je dýně, čerstvý špenát nebo fazolky,“ popsal a dodal, že na školy je v současné době vyvíjen velký tlak, aby výuku posouvaly dál, než byla před 15 lety. Komisař si zároveň myslí, že z 50 procent jsou dál než provozovny.

Radek Bušina, který je prezidentem Asociace číšníků ČR upozornil na fakt, že se úroveň soutěže Gastrojunior rok od roku zlepšuje, a že podobně dopředu jde i česká gastronomie. Čím dál více podniků si totiž začalo uvědomovat, že host jí nejdříve očima, pak vůní a nakonec chutí.

Zdroj: novinky.cz

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář