Po nedávno zesnulém Jiřím Raškovi, olympijském vítězi ve skoku na lyžích z roku 1968, bude pravděpodobně pojmenován areál frenštátských skokanských můstků na Horečkách.

O možnosti pojmenovat areál skokanských můstků ve Frenštátě jménem Jiřího Rašky se uvažovalo již před rokem, kdy J. Raška slavil sedmdesáté jubileum. Plány hovořily také o vybudování muzea Jiřího Rašky v tomto sportovním areálu. Frenštátčané si váží přínosu Jiřího Rašky pro město a uznávají, že je především jeho zásluhou, že zde skokanské můstky stojí.

Vítězství Jiřího Rašky na zimní olympiádě v Grenoblu stálo u zrodu Skokanských můstků ve Frenštátě pod Radhoštěm, jak je známe dnes. Po olympiádě v roce 1968 byl totiž ve Frenštátě vybudován i skokanský můstek K42 (postaven byl za 40 dní) a v témže roce byly započaty stavby můstků v parametrech P72 a K90. Parkoviště a večerní osvětlení byly vybudovány v letech 1969 až 1973. Skokanský můstek K90 nesl dlouhou dobu výjimečné prvenství – jako první můstek na světě v této velikosti měl celý svůj povrch umělý.

V současné době jsou můstky využívány především k výuce mladých lyžařů – skokanů. Na Horečkách jsou v provozu čtyři skokanské můstky – K95, K45, K20 a K9. Všechny můstky prošly v nedávné době rekonstrukcí a modernizací profilů včetně položení nového umělého povrchu, tzv. finské hmoty.

[Zdroj foto: Týden.cz]

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář