Dnes, 20. ledna 2012 přišla smutná zpráva o smrti Jiřího Rašky, olympijského vítěze ve skocích na lyžích z roku 1968. Legendární skokan na lyžích a trenér české reprezentace Jiří Raška zemřel po dlouhém boji s nemocí v nedožitých jedenasedmdesáti letech v nemocnici v Novém Jičíně. Koncem ledna měl přitom ještě v plánu zapálit olympijský oheň na připravované Olympiádě dětí a mládeže ve Frenštátě. Bohužel se s dětskými olympioniky již nesetká.

Jiří Raška byl osobností českého sportu nebývalého rozměru pro svou osobitou houževnatost, píli, poctivost a zároveň skromnost. V historii českého a československého lyžování mu patří ojedinělé postavení nejen díky olympiádě v Grenoble v roce 1968, na které se stal historicky prvním českým vítězem na ZOH.

Jiří Raška – sportovec, trenér a velký vzor

Jiří Raška se poprvé objevil na ZOH v Innsbrucku již v roce 1964 jako náhradník. Díky čtvrtému místu na MS 1966 a druhé příčce na Intersport turné o rok později odjížděl na ZOH 1968 v Grenoble jako jeden z favoritů. Raška tehdy skočil 79 metrů – o metr méně než Rakušan Baldur Preiml, ale díky lepšímu stylu po prvním kole vedl. Při druhém skoku netrefil odraz a přidal jen 72,5 metru, ale prvenství uhájil. Stal se tak prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách v historii. K tomu přidal ještě stříbro z velkého můstku. Ve stejném roce pak vyhrál dokonce šest závodů v řadě. Na mistrovství světa ve Vysokých Tatrách se na něj přišlo podívat sto tisíc diváků. Tehdy obsadil druhou příčku na velkém a osmou příčku na středním můstku. V roce 1969 se na jeden den stal i světovým rekordmanem. Za šestnáct let aktivní kariéry získal 6 titulů mistra republiky. Skokanskou kariéru ukončil v roce 1976.

Ani po skončení kariéry však Jiří Raška svět skoků na lyžích neopustil. Již od roku 1974 působil jako trenér. Koncem 70. let a později i v 90. letech vedl seniorskou reprezentaci, mezitím se věnoval jako trenér i juniorům. V letech 1994 – 1996 byl společně s Medalem a poté Malcem trenérem české reprezentace. Působil aktivně v českém olympionickém hnutí. V anketě Svazu lyžařů ČR byl zvolen českým lyžařem století. Od Českého klubu fair play dostal za rok 2005 hlavní cenu za celoživotní činnost. Dne 28. října 2011 mu prezident České republiky Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy.

[Zdroj foto: tyden.cz]

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář