V pondělí 28. května 2012 obsadili aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace důlní věže v zakonzervovaném Dole Frenštát p. R. Věže ve Frenštátě jsou nyní pokryty obřími transparenty.

Neničte Akrtidu, chraňte Beskydy…

Na transparentech aktivisté vyzývají k ochraně Arktidy a neničení Beskyd. Naráží tak na změny klimatu a zamořování ovzduší, způsobené nadměrnou těžbou a spalováním uhlí, i na jejich dalekosáhlé důsledky. Varují také před tím, aby se Beskydy nestaly uhelným skanzenem. Cílem akce je upozornit na místní i celosvětové důsledky těžby a spalování uhlí.

Jak spolu souvisí Beskydy a Arktida? Mají rozhodnutí OKD vliv na Arktidu? Podle zprávy vydané dnes společností Greenpeace: „…Jakkoli jsou tyto dvě oblasti vzdálené a rozdílné, unikátní krajinu v obou případech ohrožují zájmy těžařů, v případě Arktidy je to zájem firmy Shell o ropu, v případě Beskyd zájem OKD o uhlí. V obou případech tedy navíc jde o prohlubování závislosti na fosilních palivech a v důsledku tedy i o další prohlubování změn klimatu.“

Těžba v Karviné a na Frenštátsku

Aktivistů, pocházejících z různých zemí, je nyní na důlních věžích v Dole Frenštát celkem dvanáct – šest na každé z věží. Tímto způsobem protestují především proti plánům Ostravsko-karvinských dolů, týkajícím se rozšiřování těžby v Karviné a proti stále trvajícím dohadům týkajícím se možné těžby v Beskydech.

Pokud jde o Karvinou, záměrem OKD je vytěžit pod karvinským Starým Městem přes 20 milionů tun uhlí. Těžba by měla probíhat také pod hojně osídlenou částí Starý Ráj a Darkov. V této lokalitě je podle OKD možné vytěžit dalších asi 23 milionů tun koksovatelného uhlí.

O sporech, týkajících se těžby v dole Frenštát, jsme vás informovali například v článku Premiér Nečas podpořil starosty, ve Frenštátě těžbu uhlí nechce nebo v textu Starostové Frenštátu a Trojanovic podali žalobu na úředníky Obvodního báňského úřadu v Ostravě.

Aktivisté chtějí na důlních věžích zůstat alespoň 24 hodin, tedy minimálně do úterního rána. Prostor aktuálně monitoruje také policie, která zatím k zásahu nepřistupuje.

[Zdroj foto: Greenpeace.org/czech/cz]

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář