Svatý Lukáš je jak známo patronem malířů a sochařů. Výstava nazvaná Svatý Lukáš, maléř Boží představí pohled na výtvarné ztvárnění významných, lidových i zcela anonymních tvůrců zpodobňujících nebeské patrony. Ke shlédnutí budou jak podmalby na skle, svaté pouťové obrázky, tak staré tisky, oltářní obrazy a další obrazové vyjádření autorů.

V minulosti provázeli světci každodenní život lidí a jejich obrazové vyobrazení bylo běžnou součástí života. Plastiky a malby světců se tradičně objevovaly ve štítech staveb i v interiérech, například nad dveřmi nebo v tzv. svatém koutku.

Na Novojičínsku se výzdobou církevních staveb v 18. a 19. století zabývali známí umělci a jejich malířské dílny. Mezi ty nejznámější patřili např. J. J. Frömel, malíři z rodiny Bergerů, J. Ulrich nebo R. Heinz.

Sbírky Muzea Novojičínska představí světce a světice ve výtvarném umění ve výstavní síni Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vernisáž výstavy se uskuteční 22. listopadu 2012 v 17:00. Výstava potrvá do 13. ledna 2013.

V rámci vernisáže proběhne slavnostní předání ceny sv. Martina za rok 2012.

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář