V Beskydech byla v srpnu 2014 otevřena první horská cyklostezka s názvem Beskydské traily. Nachází se v blízkosti areálu skokanských můstků Horečky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Délka okruhu dosahuje tří kilometrů. V budoucnu se plánuje otevření dalších sedmnácti.

Vznik beskydského trailu byl odhlasován na schůzi frenštátského zastupitelstva. Podle ředitele městského kulturního střediska Mariána Žárského jde o zvelebení Horeček. Cílem je oživit a zatraktivnit místní lokalitu tak, aby přitáhla turisty i místní občany.

Proti vybudované horské cyklostezce však vystupuje nově založené občanské sdružení „Osada Horečky“, jehož zakladateli jsou manželé Zdeněk a Darina Černochovi. Podle jejich názoru došlo kvůli vzniklému trailu k masivní devastaci místní přírody. Tuto nově vzniklou cyklostezku nazvali černou stavbou. Proti trailu se vyjádřili také místní myslivci. Podle nich to výrazně zasáhlo do života lesní zvěře. Celá situace se nelíbí ani Františku Jurkovi, zdejšímu lékaři. Ten se obává toho, že kvůli křížení cyklostezky s pěší stezkou pro turisty, může docházet k nebezpečným a zbytečným úrazům.

Zastupitelstvo města Frenštátu si nemyslí, že by vybudovaním cyklostezky porušilo jakýkoliv zákon. To potvrdila také vedoucí stavebního úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm, paní Marie Chromčáková. K názoru Zdeňka Černocha, který označil trail za černou stavbu, se vyjádřil také starosta Trojanovic Jiří Novotný. Trasa Beskydského trailu vede z velké části právě na pozemcích, které podle katastru Trojanovicím patří. Jejich starosta doložil všechny potřebné souhlasy jednolivých vlastníků pozemků a nechybělo ani souhlasné stanovisko ze strany CHKO Beskydy.

Zdroj: Denik.cz, Ostrava.idnes.czNovinky.cz

Foto: TZ Kultura Frenštát, Jan Novotný, David Šrubař, Vladimír Rajnošek

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář