Zástup zbrojnošů, víření bubnů a patron města svatý Martin v čele na bílem koni žehná svému městu a trhu. Takový obraz byl stejně jako v předešlých letech k vidění od 10 hodin v sobotu 15. listopadu na frenštátském náměstí, které navštívilo během dvoudenního jarmarečního veselí tisíce lidí.

svmartin2
Davy lidí proudily na frenštátské náměstí Míru již od pátku 14. listopadu. Pomyslným vrcholem dne bylo totiž tradiční vyhlášení Soutěže o nejlepší vařonku. Letos se do soutěže přihlásilo celkem 19 soutěžních týmů a úroveň vzorků byla velmi rozdílná. Tříčlenná porota pod vedení tajemníka Městského úřadu Petra Kubenky nakonec zvolila za vítěze soutěže Jiřího Geryka a jeho Mořkovskou vařonku.

Na druhém místě se umístil Jaroslav Špaček a pomyslný bronz si odnesl Radomír Štěpánek.Během předmartinského odpoledne, které je symbolem setkávání lidí, známých a přátel, bylo postaráno také o hudební program. Během odpoledne postupně vystoupili kapely Navalentym, Klika NJ Blues a kapela R.U.M.

svmartin3

Sobota už patřila patronovi města svatému Martinovi, kterého před desátou hodinou dopolední vítaly zástupy lidí. Svatého Martina na bílém koni přivítala před frenštátskou radnicí také starostka města Zdeňka Leščišinová a požádala ho, aby požehnal svému městu a jeho obyvatelům. Poté spolu se starostkou, zástupkyní Hotelové školy a ředitelem Domova seniorů Hortenzie předal společně cenu vítězkyni soutěže O nejlepší recepturu na svatomartinskou husu. Tou se stala paní Ludmila Klimovská.

sv.martin5

Na závěr prohlásil trh za zahájený a spolu se svou družinou odjel z plného náměstí. Martinský trh se i letos stal příležitostí pro předvánoční nákupy, setkání se známými a také k veselé u dobrého jídla, pití a muziky. O tu se v sobotu postarala středověká kapela Bakchus a Frenštátská cimbálová muzika Radegast.

Zdroj : Tisková zpráva, Městské kulturní středisko Frenštát pod Radhoštěm
Foto : Jan Novotný, Zuzana Kalinová

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář