V nadcházejícím roce 2015 plánují České dráhy největší množství výluk za poslední roky. Mělo by jich proběhnout na území celé ČR více než šest tisíc. K tomuto omezení vlakové dopravy dojde z důvodu rozsáhlé modernizace železničních tratí. Plánovaná přestavba má přinést zrychlení a větší pravidelnost spojů a přijde přibližně na 44 miliard korun. Finanční prostředky k tomu určené budou dočerpány částečně z evropských fondů a část jich byla přesunuta ze silnice na železnici.

O náhradní autobusovou dopravu v místě výluk dráhy usilují

České dráhy však v rámci této modernizace očekávají problémy, a to konkrétně se zajištěním náhradní autobusové dopravy. Uvedl to mluvčí ČD Petr Štáhlavský. Už letos byl problém s nedostatkem náhradních autobusů, a to neproběhlo zdaleka tolik výluk, jako se plánuje právě v roce 2015. K potížím zajištění náhradní autobusové dopravy také přispívá fakt, že se rok od roku snižuje počet schopných řidičů. Navíc některé kraje, které si náhradní dopravu objednávají, přísně stanovují podmínky pro výběr náhradních vozů. Jednou z podmínek je, aby náhradní dopravu zajišťovaly modernější autobusy, s maximálním stářím do 8 let.

Výrazné problémy mohou nastat především v případě, kdy bude v jednom regionu probíhat více výluk současně. Už v minulosti se totiž stalo, že musely být plánované výluky a zároveň práce na železnici zrušeny, a to právě z toho důvodu, že se nepodařilo sehnat dostatečný počet náhradních autobusů.

Přestože plánovaná přestavba a modernizace železnice přinese občanům při cestování dočasné komplikace, odměnou za to budou po ukončení prací výrazně lepší podmínky při cestování. V prvé řadě se zvýší spolehlivost provozu, zkvalitní se návaznost spojů a zlepší se přestupy.

Vlaky nepojedou také na železničních tratích v okolí Frenštátu

Delší uzavírky jsou plánovány mimo jiné i na železniční trase Frýdlant nad Ostravicí – Frenštát pod Radhoštěm – Kunčice pod Ondřejníkem.

O konkrétních termínech uzavírek železnice vás budeme na portále Frenštát.cz v dostatečném předstihu informovat.

Více informací o železničních tratích, kterých se uzavírky budou týkat: IDnes.cz

Ilustrativní foto: archiv redakce

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář