Sedmý ročník festivalu Swingové Vánoce, který se letos konal 27. prosince 2014 v prostorách frenštátského kina, nabídl jedinečný a skutečně originální program. Na pódiu kina vystoupilo téměř sedmdesát účinkujících a návštěvníci si mohli vychutnat nejen swingového menu, ale i tanec a vynikající gastronomii.

Program letošních Swingových Vánoc, které se konaly v prostorách frenštátského kina, jelikož rekonstrukce Domu kultury stále nedovoluje využít jeho prostory, se nesl v duchu udělování hudebních cen OVCAR. Celá akce probíhala již od 17:30 hodin a i přes počáteční strach se organizátoři skvěle vypořádali se stísněnějšími prostorami kina s elegancí.

Nedostatek místa vyřešili originálně. Na budovu kina bezprostředně navazoval velký vytápěný stan určený k občerstvení i tanci. Návštěvníci festivalu tak mohli vybírat ze skvělého swingového menu a současně v něm i protančit koncertní část festivalu díky přímému videopřenosu z hlavního sálu.

Image (2)

Letošní ročník festivalu Swingové Vánoce byl spojený s předáním originální ceny „Frenštátské akademie populární hudby“ nazvané OVCAR. Jak prozradil moderátor večera Marian Friedl „Podobnost s americkým Oscarem není čistě náhodná, ale téměř záměrná; rozdíl je jen v tom, že v našem případě jde o cenu hudební. Nicméně významem mají k sobě obě ocenění blízko asi tak jako slova Oscar a Ovcar.“

Prvým oceněným byl v kategorii „Nejautentičtější jazzový projev“ Ladislav Kokeš, který pak své umění předvedl s formací HTK Band jako houslista a kornetista. Jazz-popovou kapelu Lower Street předcházelo předání ceny jejímu kontrabasistovi Martinu Kociánovi v kategorii „Nejobsazovanější hráč“ a „Objevem roku“ se stala závěrečná kapela první části koncertu Ostrich Quartet.

Cenu Ovcar „Za přínos jazzu“ získal a do „Síně slávy Swingových Vánoc“ byl uveden za autentickou interpretaci populární hudby 30. a 40. let 20. století také Thomas Fats Waller. Ocenění in memoriam převzal kapelník slovenské formace Fats Jazz Band Ladislav Fančovič.

Image (1)

Závěr koncertní části festivalu patřil slovenskému Fats Jazz Bandu, který si získal svou prvotřídní interpretací swingové hudby a bezprostředním výkonem srdce všem posluchačů. Koncert špičkového orchestru končil nekončícím aplausem a vyústil i v několik přídavků.

Sedmý ročník Swingových Vánoc tímto, ale zdaleka nekončil a večírek pokračoval originálně umístěnou tančírnou. Vystoupily tanečnice tanečního oboru ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm, taneční skupina Old Town Swing ze Starého Města u Frýdku, Swing Time Band Martina Svobody a proběhl také již tradiční mini workshop manželů Fojtů z Hranic.Závěr tančírny patřil brněnské taneční kapele Heart Of Dixie, s níž se tanečníci protančili až do nového dne.

Letošní ročník Swingových Vánoc jasně ukázal, že festival se stal frenštátským kulturním fenoménem. Téměř 500 účastníků festivalu jak z řad diváků, tak z řad účinkujících zářilo spokojeností a odneslo si krásné zážitky. Za připomenutí stojí i fakt, že se vstupenky na letošní ročník vyprodaly za neuvěřitelných 37 minut!

Image (3)

Zdroj: Festival Swingové Vánoce
Foto: Jan Novotný

BEZ KOMENTÁŘŮ

Napište komentář