Rožnov p. R.

Rožnov p. R.

Město Rožnov pod Radhoštěm bylo založeno mezi lety 1246 až 1267 olomouckým biskupem Brunem ze Schaumburku. V průběhu let se v Rožnově vystřídalo několik šlechtických rodů a roku 1548 získali nad městem panství Žerotínové. Za jejich vlády, která trvala až do 19. století, došlo k rozkvětu hospodářství i řemesel. Významným bylo sklářské řemeslo a tkalcovství. V 17. století byla v Rožnově papírna a v 18. století také pivovar.

Ve 13. století byl na kopci Hradisko nad městem postaven strážní hrádek. Postupně se rozrůstal a nakonec spolu s Helfštýnem a Hukvaldami sloužil k ochraně Moravy před uherskými nájezdníky. V 15. století byl ale na rozkaz Císaře Ferdinanda I. částečně zbořen.

Obyvatelé se v minulosti živili především zemědělstvím a pastevectvím. Ještě v polovině minulého století se na hřebenech Beskyd páslo až 15 tisíc ovcí.

Lázeňství

V roce 1796 si brněnský lékař dr. Kročák všiml příznivých klimatických poměrů na Rožnovsku a začal zde posílat své pacienty. Počet hostů postupně rostl, až zde vznikly klimatické lázně. Ty založil v roce 1820 ředitel zdejšího panství Josef Drobník. Léčilo se zde hlavně žinčicí a terénními vycházkami, později také koupelemi a elektroléčbou. Začátkem 20. století se lázně těšily velkého zájmu. Během letní sezóny do klimatických lázní přijíždělo až 3000 hostů z celého světa. Lázně sloužily k léčbě nemocí dýchacího ústrojí, plic a srdce. Provoz lázní definitivně skončil druhou světovou válkou a v městském parku zůstal pouze lázeňský dům.

Vývoj po roce 1945

Po druhé světové válce byl v Rožnově pod Radhoštěm postaven průmyslový podnik Tesla. Dnes se nachází v areálu již bývalého podniku Tesla více než stovka firem. Tradici pletařství udržuje v Rožnově podnik LOANA, zachovalo se i papírenství.

V centru městského parku stojí někdejší léčebný dům, dnes vkusně restaurovaná budova, sídlo I. valašského hostinského pivovaru.

Rožnov pod Radhoštěm je dnes významným kulturním a turistickým centrem a zachoval si svůj ráz. Díky své poloze, chráněné okolními kopci, se město stále vyznačuje příznivým klimatem.