24.5 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Města v Moravskoslezském kraji zdraží od Nového roku hlavně odpadky

Must read

Růst životních nákladů nebude v příštím roce čekat obyvatele Moravskoslezského kraje jen v předpokládaném pohybu cen energií a potravin. Zdražovat budou i voda nebo odpady.

Zatímco ceny elektrické energie i plynu budou v příštím roce jednotlivým rodinám v regionu stoupat podle toho, jak mají uzavřeny smlouvy, u ceny vody už mají obyvatelé většiny kraje jasno.

Jejím dominantním dodavatelem v regionu je totiž společnost SmVaK. Ta po Novém roce zvýší cenu vodného a stočného na většině území kraje o pět a půl procenta.

„Vodné a stočné se v oblastech, kde působíme, zvýší od 1. ledna 2022 na 95,37 koruny, včetně DPH,“ konstatoval mluvčí společnosti SmVaK Marek Síbrt s tím, že za vodné odběratelé zaplatí 50,50 koruny za metr krychlový a za stočné pak 44,87 koruny. „To při průměrné spotřebě mírně pod 90 litry na osobu a den znamená měsíční navýšení zhruba o 13 korun.“

Zdražovat se od nového roku chystá i společnost VAK Bruntál. Jejím zákazníkům vzroste cena vodného a stočného v součtu z 82,88 na 92,30 koruny.

Na stejné úrovni jako v letošním roce naopak zůstane cena vodného a stočného odběratelům Krnovských vodovodů a kanalizací (KVAK).

Třinec s Bohumínem zdraží svoz odpadu

Změna čeká se začátkem roku v několika městech i poplatek za odvoz komunálního odpadu.

„Museli jsme reagovat na nový zákon o odpadech,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura. „Poplatek se nově odvíjí od kapacity kontejnerů objednaných pro jednotlivé domy. Jeho výše bude záviset na tom, jak nájemníci jednotlivých domů a domovních bloků přistoupí k třídění. Bude platit rovnice, kdo více vytřídí, méně zaplatí.“

Navýšení ceny za odpady čeká rovněž obyvatele Třince.

„Od roku 2005 se platilo pouze 500 korun ročně. Letos město doplácelo za svoz 815 korun na občana. Od roku 2022 bude proto poplatek činit 720 korun na občana a rok, což je nárůst cca 19 korun měsíčně,“ přiblížil změnu mluvčí třineckého magistrátu Stanislav Cieslar s tím, že poplatky za psy i nájemné v bytech zůstávají stejné.

Bruntálští připlatí za odpad skoro o třetinu

Z 550 na 900 korun se zvyšuje cena za svoz komunálního odpadu v Bruntále. Obyvatele městských bytů pak možná čeká i zvýšení nájmů. „K 1. lednu 2022 zatím ke změně nedojde, je ale předpoklad zvýšení nájmu na základě návrhu, který by měla projednat rada města někdy na začátku roku,“ vysvětlil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

V Ostravě, největším městě kraje, se s příchodem nového roku žádné změny výše jednotlivých poplatků nechystají.

„Poplatek za odpad zůstává stejný i v roce 2022, nemění se ani výše poplatků za psy, k 1. lednu 2022 nebude zvyšováno ani jízdné,“ sdělila Gabriela Pokorná, mluvčí ostravského magistrátu.

V Karviné zohlední inflaci

A obdobně by tomu mělo být také v Havířově nebo v Karviné.

„Poplatky za odpad, psy nebo zábor veřejného prostranství se v Havířově v roce 2022 navyšovat nebudou, stejně jako nájmy v městských bytech,“ informovala havířovská tisková mluvčí Rosalie Seidl Pokorná.

„V Karviné k navýšení poplatků a cen jízdného v MHD nedochází. Pokud jde o nájmy nebytových prostor, tak ty se mění dle inflace,“ doplnil mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

Ve Frýdku-Místku nebudou zdražovat

Ve stejné výši zůstávají poplatky za komunální odpad i ve Frýdku-Místku. Poplatek za psy se zde dokonce sníží.

„Zatímco letos vlastník psa v bytovém domě zaplatil 1 500 korun, po Novém roce bude poplatek snížen na 900 korun,“ řekla frýdecko-místecká mluvčí Jana Musálková Jeckelová s tím, že se poplatek za psa snižuje i v rodinných domech.

13 korun činí podle SmVaK průměrné měsíční navýšení ceny vody na osobu. 720 korun budou nově platit za svoz komunálního odpadu obyvatelé Třince. Nula korun, tedy bez navýšení, by v příštím roce měly být poplatky třeba v Ostravě.

 

Sourceidnes.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article