17 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Rozbory nového znečištění Bečvy ukázaly nadlimitní nikl, ryby nevyhubil

Must read

Po úterním znečištění Bečvy u Valašského Meziříčí odhalily rozbory zvýšené množství niklu ve vodě. Výsledky naopak nepotvrdily zvýšený obsah kyanidu, který zlikvidoval na desítkách kilometrů řeky rybí život před měsícem. Tentokrát k úhynu ryb v řece podle všeho nedošlo.

Kde se nikl ve vodě vzal, není zatím známo. Stejně jako kyanidy se používá například v provozech galvanoven.

Zpěněná kapalina bez zápachu vytékala v úterý odpoledne do Bečvy v místní části Juřinka, a to z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm.

Tuto výpusť označila policie také jako zdroj otravy kyanidem ze září, někteří odborníci naznačují, že u tehdejšího případu může jít o stopu falešnou.

„Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, které by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat,“ řekl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce.

Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách přísněji limitována, než v pitné vodě.

Kromě inspektorů České inspekce životního prostředí odebírali na místě vzorky zaměstnanci Vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí i hasiči. Inspekce předala vzorky k rozborům akreditované laboratoři Povodí Moravy v Brně, pro Vodoprávní úřad Valašské Meziříčí je testují v laboratoři Vodovody a kanalizace Vsetín, hasiči je předali chemické laboratoři ve Frenštátu pod Radhoštěm.

„Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, ve spolupráci s vodoprávním úřadem monitoruje řeku a vzájemně si vyměňuje informace s ostatními složkami. Dosud nebyly potvrzeny žádné úhyny ryb,“ řekl ředitel inspekce Erik Geuss.

„Na základě kompletních a křížových výsledků rozborů určíme další postup inspekce. Kompletní analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření, které inspekce následně povede,“ doplnil.

Dosud nevyjasněnou zářijovou otravou Bečvy kyanidem, ale také jejím úterním znečištěním niklem se měla aktuálně také zabývat Sněmovna, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by měl dolní komoře poskytnout detailnější informace. Hned ráno se ale ministr z jednání ze zdravotních důvodů omluvil.

 

Sourceidnes.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article