18 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Vlčí smečka přivedla v Beskydech na svět vlčata

Must read

Vlčí smečka, která se před několika lety usadila v Beskydech na česko-polském pomezí, přivedla letos na jaře na svět vlčata.

de o první potvrzené rozmnožování vlků v dané oblasti od jejich návratu. Mladé vlky už zachytily fotopasti rozmístěné v lokalitě, kde se vlci pohybují, řekl koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí Duha Michal Bojda.

„Tyto cenné informace se podařilo získat díky intenzivnímu monitoringu. Pár momentů ze skrytého života vlčat zdokumentovali zoologové přímo v terénu. Další oblastí, kde se podařilo potvrdit rozmnožování vlků, jsou Javorníky,“ uvedl.

Dodal, že i v následujících měsících budou ochránci přírody pohyb vlčích rodin v Beskydech i Javorníkách podrobně sledovat. „Uvítáme také poznatky o pohybu vlků a dalších velkých šelem od veřejnosti,“ doplnil koordinátor.

Výskyt vlků v oblasti mezi Třincem a Jablunkovem už od jarních měsíců doprovází poměrně časté útoky na ovce. Většinu škod vlci způsobili na nedostatečně zabezpečených pastvinách.

Chovatelé by měli podle ochranářů svá stáda lépe zajistit kvalitním elektrickým ohradníkem, případně ovce a kozy na noc zavírat do košárů či chléva nebo uvažovat o pořízení pasteveckých psů vhodného plemene.

Ovce už začal chránit například chovatel z Bystřice nad Olší Roman Cieslar. „Pro možné zamezení útoků velkých šelem jsem zlepšil systém elektrických ohradníků,“ uvedl.

Na noc umisťuje ovce do ohrady s pasteveckými psy. „Chované ovce si pomalu navykají na přítomnost našich ovčáků, a tím jsou lépe chráněny před možným útokem predátorů,“ dodal.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article