18 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Podívejte se, frenštátští školáci kreslili pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Must read

Pacienty s roztroušenou podpořili žáci 4.C a 5.B a Základní školy Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Zapojili se do výtvarné soutěže Rozsviťme ČR, kterou organizuje Nadační fond IMPULS. Motivem letošního pátého ročníku bylo kromě tradičních slunečnic i heslo „Co oči nevidí“.

Čtvrťáky zapojila do soutěže jejich třídní učitelka Drahomíra Palionová, která věří, že malování na podporu pacientů její žáky obohatilo. I proto ostatním učitelům i rodičům radí, aby se podobným těžším tématům nevyhýbali, a naopak o nich s dětmi otevřeně mluvili.

„Zakázaná by měla být odbývající fráze‚ na to jsi ještě moc malý nebo malá. Za dobu mé učitelské praxe jsem měla možnost pracovat s různými třídními kolektivy, ale nikdy jsem se nesetkala s tak empatickými a citlivými dětmi, jako je tomu v současné třídě,“ uvedla Drahomíra Palionová a dodala, že o roztroušené skleróze si povídali v hodinách čtení a výtvarné výchovy.

Děti měly mnoho otázek, které se týkaly tohoto onemocnění, a zároveň se téma stalo podnětem k další diskuzi, jak můžeme pacientům pomoci. Vlohy k soucitu a pochopení máme úplně všichni. Jen je nutné je v dětech rozvíjet,“ pokračovala třídní učitelka Palionová.Dominika Cardová z agentury Mave PR uvedla, že na svém obraze žáci 4.C znázornili strach, bolest i naději a jejich snahu ocenili také zástupci Nadačního fondu IMPULS, kteří jim předali drobné dárky v podobě nákrčníků a ekologických lahví na pití.

Spoluorganizátorka soutěže Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS poznamenala, že letošní téma Co oči nevidí dalo dětem více prostoru pro fantazii.

„Motivy očí propojily s tradičními slunečnicemi, které soutěž provázejí od samého počátku,“ sdělila Kateřina Bémová.Oceněný obrázek vytvářel se spolužáky devítiletý Martin, který se o roztroušené skleróze dozvěděl až ve škole. „Když jsme ve třídě dělali výkres pro lidi s roztroušenou sklerózou, uvědomil jsem si, jak to mají těžké. Jsem rád, že se náš obrázek líbil,“ řekl.Tereza Mikesková, třídní učitelka 5.B se o výtvarné soutěži dozvěděla právě od své kolegyně.

„Dětem jsem ještě před samotným kreslením zkusila vysvětlit, jak mohou lidé s roztroušenou sklerózou vnímat svět. Jejich reakce byla lekcí pro dospělého. Samy se chtěly do soutěže zapojit, a tím pomoci nemocným lidem,“ zdůraznila Tereza Mikesková.

Kresby potěší klienty Domova sv. Josefa v Žirči, který je určen právě pacientům s roztroušenou sklerózou. „O pacienty je tam skvěle postaráno, každý rok v Žirči mimo jiné společně sázíme slunečnice,“ uzavřela Kateřina Bémová.Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article