24.5 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Umělecké workshopy na SPdgŠ a SZŠ sv. Anežky České ve Frenštátu měly úspěch.

Must read

Nabídka uměleckých dílen pro naše studenty byla v prosinci a v lednu nabitá aktivitami. Studenti se mohli aktivně zapojit do čtyř různých workshopů. Informace o nich přináší Pavla Masaříková.

První workshop byl zaměřen na ukázku tradičních textilních technik. (2. 12. 2021)
V dvojhodinovce se lektorka zaměřila na ukázky tradičního zpracování ovčí vlny – čištění vlny, cupání, vyčesávání na speciálních kartáčích až po ukázky vytvoření vlastní příze na tradičním dřevěném kolovrátku. Dále si studenti z již obarvené ovčí vlny zkusili vytvořit technikou filcování náramek, gumičku do vlasů či náhrdelník.

Druhý workshop byl zaměřený na techniky tkaní. (9. 12. 2021)
Lektorka dovezla několik tkalcovských stavů na ukázku – stavy s pevným lisem, čtyřlisté tkalcovské stavy a stužkový tkalcovský stav. Studenti si vyzkoušeli vytvořit jednoduchou plátnovou vazbu, ale i vazbu daleko složitější jako je například vazba keprová. Na nejsložitějším čtyřlistém stavu si vyzkoušeli tkát dutou neboli dvojitou tkaninu. Na jednom ze stavů tkali koberec z pruhů látek a na stužkovém stavu si vyzkoušeli tkát ozdobnou stuhu. Lektorka také studentům vysvětlila, jakými způsoby by šly využít jednoduché techniky tkaní s dětmi. Studenti nahlédli do tajů starého řemesla, které má obrovskou tradici. Mgr. Jana Segeťová
Třetí workshop byl věnován knižní vazbě (konal se v neděli 16.1.2022 odpoledne a večer).
Hlava, pata, hřbet, hřbetník, lepenka, ořízka, předsádka, záložka aj…tato slova jsme často slyšeli na workshopu knižní vazby, který se u nás na škole pro studenty realizoval. Workshopem nás provázela lektorka MgA. Petra Kozubíková, která se knižní tvorbě a práci s papírem už od svých studií věnuje. Provedla nás krátkým exkurzem historii knižní vazby, včetně ukázek. V samotné realizaci si studentky připravily daný formát jednotlivých stránek – vznikly knižní složky, které sešily – vznikla vazba. Poté si vytvořily plátnem potažené desky, do kterých následně vlepily připravený knižní blok s kapitálkami a záložkou. Výsledkem bylo, že si každý účastník odnesl svůj ručně vyrobený deník v lepených deskách, potažené plátnem. Ač byl workshop intenzivní a v některých výrobních fázích náročnější, studentky si jej užily a velkou odměnou jim byl samotný hmotný výsledek. Děkuji paní lektorce Petře a všem zúčastněným studentkám. Ať deníčky slouží! Mgr. Zuzana Nevřivová

Čtvrtý workshop: Výtvarná dramatika (8.12.2021)
Dá se propojit výtvarná výchova s tou dramatickou? Myslím, že jednou z odpovědí nám je projektový den, který se uskutečnil v Ostravě dne 8. 12. 2021 pro třídu PL3. Projekt proběhl s odborníkem z praxe – výtvarníkem a lektorem dílen zaměřených na dramatickou výchovu a výtvarné aktivity Jindřichem Andrýskem. Výchozím tématem celého projektu byl bod, který se propojoval jak v aktivitách dramatických, tak také výtvarných. Propojovaly se výrazné pohybové aktivity s výtvarnou akcí a performancí. Žáci se seznámili s prožitkovými metodami dramatické výchovy, ve kterých si nejprve uvědomovali své vlastní tělo, prostor a body v něm. Následně vše prožité žáci zpracovávali do výtvarných aktivit. Výtvarná akce byla úzce propojena s pohybovou, dramatickou a tvořili se jednoduché, ale prostorově velmi zajímavé objekty, obrazy. Pracovalo se s temperovými barvami, foukacími fixy, otisky, razidly. Následně probíhala část pozorování a postupně se přešlo k práci s obrazem G.Seurata a směru pointilismu. Všechny využité dovednosti a znalosti mohou žáci následně uplatnit ve své budoucí praxi. Všichni přítomní celou akci velmi chválili.

Propojení dvou světů – dramatického a výtvarného je nevšední zážitek, který je dobré prohlubovat.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article