24.5 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Zemřel bývalý válečný odbojář Šablatura. Vedl i stavbu můstků v Harrachově.

Must read

V novojičínské nemocnici zemřel v pondělí Ludvík Šablatura, který byl za války odbojářem a zažil kruté výslechy na gestapu. Informoval o tom Marian Žárský, ředitel Domova Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku, kde Šablatura v poslední době žil.

Bývalý válečný odbojář Ludvík Šablatura na snímku z roku 2007 | foto: Paměť národa

„Přišlo to náhle. Ještě týden předtím byl plně aktivní. V neděli odpoledne jsme mu ale volali rychlou pomoc,“ řekl Žárský.

Deník Blesk ve čtvrtek uvedl, že rodák z Trojanovic u Frenštátu Šablatura do svých 96 let pobýval v domově pro seniory v Harrachově na Jablonecku, toužil ale dožít v rodném kraji. Posledních sedm měsíců života tak strávil v Domově Hortenzie.

Ludvík Šablatura se narodil v Trojanovicích u Frenštátu pod Radhoštěm. Měl osm sourozenců, tři z nich ale zemřeli. Po dokončení měšťanské školy, do které jezdil v zimě šest kilometrů na lyžích, chtěl jít studovat lesnickou školu v Hranicích na Moravě. Krátce předtím ale Němci školské zařízení v září roku 1944 zavřeli.

V březnu 1945 po udání konfidentů zatklo Šablaturu gestapo a tvrdě jej vyslýchalo a věznilo v Ostravě, Brně a internačním táboře v Mirošově, vyplývá z jeho profilu v databázi pamětníků minulého století Paměť národa.

Za odbojovou činnost dostal Šablatura vyznamenání. Po válce vystudoval lesnictví a díky sportu se dostal na soustředění do Harrachova, kde se později usadil. Podle Blesku se zasloužil o výstavbu tamních skokanských můstků včetně mamutího a také běžeckých tratí.

Ludvík Šablatura (†97 let)

  • Ludvík Šablatura se narodil 6. srpna 1924 v Trojanovicích-Bystrém.
  • Na podzim roku 1944 se zapojil do odbojové skupiny Beta.
  • V březnu následujícího roku byla zatčen gestapem a vězněn v Ostravě, Brně a internačním táboře v Mirošově.
  • Po válce vystudoval střední lesnickou školu lesnickou, později i obor lesnictví na vysoké zemědělské škole v Brně.
  • Byl reprezentantem Československa v lyžařských sportech.

Zdroj: Paměť národa

 

 

Sourceidnes.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article