17 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Královna Beskyd zase jinak. Na Lysou horu lze vystoupat s průvodcem.

Must read

Satinské vodopády, nejstarší hospoda v Beskydech nebo příběhy o zbojnících. To vše se pojí s Lysou horou. Komentované výšlapy na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd odstartovaly minulé úterý. Jednoho se tento týden účastnil i Deník. 

Turistické informační centrum Frýdek-Místek si i letos pro zájemce připravilo komentované výstupy na Lysou horu. Průvodci na několika zastávkách seznámí účastníky s Lysohorskými nej, jako jsou Satinské vodopády, nejstarší beskydská hospůdka nebo místní zbojník Ondráš. Ještě před dvěma lety se lidé scházeli na Ostravici, ale od loňského roku se vychází od Rajské boudy v Malenovicích. O půl deváté se na parkovišti před hotelem sešla skupinka asi dvaceti lidí. Bylo pod mrakem. „Jaké počasí jste si to objednali?“ zeptala se se smíchem průvodkyně Markéta Kovářová.

Po cestě k Satinským vodopádům, které jsou zapsanou přírodní památkou, začalo trochu poprchat. Jelikož pršelo i den předtím, byla poměrně příkrá stezka k vodopádům zabahněná a klouzala. Proto se Markéta se svým manželem Martinem požádali ostatní, aby se k vodopádům podívali až při zpáteční cestě. Asfaltová cesta vedla až k nejstarší beskydské hospodě U Veličků, která funguje nepřetržitě od roku 1825. „Původně zde chodili různí lesní dělníci. Později s rozvojem turistiky se tato hospoda stala oblíbeným cílem. Říkalo se, že ten, kdo nebyl U Veličků, jako by v Beskydech nebyl,“ vyprávěla průvodkyně.

Za hospodou se celá skupina vydala lesní cestou po žluté. Pod Lysou horou se kdysi procházeli i zbojníci, nejznámější z nich byl Ondráš. „Po třech měsících zběhl z vojny a založil zbojnickou skupinu. Údajně ani Jánošík neměl tolik zbojníků,“ řekla průvodkyně. Ondráš měl mít také kouzelnou valašku, která ho činila nezranitelným, avšak jeho kumpáni ho za úplatu zradili.

To už však začínalo vydatně pršet. Útočiště všichni našli až v altánu, kde se žlutá značka mění na červenou. Někteří vytáhli pláštěnky a po krátké pauze se opět dali na cestu. Výšlapu se zúčastnili lidé z celé republiky. „Přijeli jsme z Jičína v Čechách. Jsme tady na dovolené a hledali jsme nějaký tip na výlet. Říkali jsme si, že výšlap bude lepší s nějakým komentářem,“ vysvětlila Lada Smolíková.

Tentokrát počasí moc nepřálo a místo krásných výhledů všude byla jen mlha. Ale komentované výstupy se budou konat ještě několikrát, nejbližší hned v úterý. Připraveny jsou také dva speciální, a to 18. srpna v doprovodu lašského krále Zdeni Viluše I. a 28. srpna se průvodci půjdou se zájemci podívat na západ slunce.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article