18 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Řidiči v beskydských Podolánkách nerespektují zákaz, jezdí do přírody

Must read

V oblíbené rekreační oblasti Podolánky nad obcí Čeladná došlo v březnu k zásadní změně dopravní situace. Vlastník zdejších lesů a zároveň lesních komunikací, Biskupské lesy Ostravice, přemístil dopravní značku omezující vjezd směrem k Čeladné.

Běžní návštěvníci hor tak mohou dojet jen na lokalitu Plucnarka, kde vznikla nová odstavná plocha pro auta na místě bývalého skladu dříví. Jedná se o místo u autobusové zastávky Čeladná-Podolánky, Jednota.

Parkoviště v lokalitě Kociánka i u uzavřeného hotelu Srdce Beskyd jsou zrušena. Vjezd do této oblasti je nadále možný jen s písemným povolením Biskupských lesů, nebo s platnou výjimkou podle zákona o ochraně přírody.

„Ačkoliv dopravní značení o omezení vjezdu bylo řádně a viditelně umístěno, v současnosti evidujeme již téměř 200 porušení zákazu vjezdu. Řidiči následně uvádějí různé neuvěřitelné historky, kde se to doslova hemží úrazy, zdravotními potížemi členů rodiny, známých, domácích zvířat, poruchami aut, spotřebičů a dalších. Většina řidičů uvádí, že si značení nevšimli, protože se tam jezdilo vždycky, jen malá část uvedla, že značení viděli, ale nerespektovali ho,“ uvedl Jiří Lehký z CHKO Beskydy s tím, že důvod řidičů je stále stejný a jedná se o zvyk.

Dopravní značka zákazu vjezdu všech motorových vozidel však platí i v horách. A Beskydy potřebují i klidové oblasti, kam lze dojít jedině pěšky. „Dovolujeme si upozornit, že nerespektování zákazu vjezdu do lesa či zákazu vjezdu mimo silnice, místní komunikace a vyhrazená místa na území chráněné krajinné oblasti jsou přestupky, za které hrozí pokuta. Její výše pohybuje od jednoho do 10 tisíc korun, podle okolností,“ doplnil Jiří Lehký.

Většina přestupků spáchaných v době nouzového stavu v oblasti Podolánek byla Agenturou pro ochranu přírody a krajiny a Správou CHKO Beskydy zatím řešena napomenutím. Napomenutí řidiči by měli věnovat zvýšenou pozornost tomu, kde při návštěvě CHKO Beskyd příště zaparkují, neboť v případě opakovaného porušení zákona se k této skutečnosti přihlédne při stanovení výše sankce.

„Všechny návštěvníky CHKO Beskydy proto prosíme, aby věnovali zvýšenou pozornost dopravnímu značení, nejen v Podolánkách. To se totiž od situace v mapách či zvykům návštěvníků může podstatně lišit a způsobuje to pak zbytečné konflikty,“ zakončil Jiří Lehký.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article