7.1 C
Munich
Čtvrtek, 12 září, 2024

Beskydy nejsou jen Lysá hora. Věčná „dvojka“ Smrk dokáže potrápit

Must read

Nadmořská výška 1276 metrů není pro horu Smrk jediným handicapem oproti sousední beskydské královně Lysé hoře. Výstup patří mezi ty náročnější a jediné zdejší občerstvení s posezením se nachází mezi balvany daleko od cíle. Leckoho od výpravy odradí třeba už rozvodněný potok. Ale ti praví turisté si libují.

Od kapličky a pramene Cyrilka v Čeladné je to na vrchol po červené trase asi osm kilometrů. Další značení, umístěné výše nad chatou Dukla, která představuje poslední šanci na občerstvení (pokud je otevřeno), však ukazuje devět a půl kilometru.

Od rozcestí Polana je túra horší kvůli těžbě dřeva, později ji navíc znepříjemňují i následky vichřice. Zlámané stromy a vývraty jsou všude. „Jednou jsme se už vrátili v půlce cesty. Teď to snad vyšlapeme až nahoru,“ líčí manželé z Opavska pobývající na beskydské chatě. Ti jsou též v severozápadním směru jedinými lidmi mířícími na Smrk.

Dolů fičí pouze samotný ostřílený turista s hůlkami a samozřejmě zdraví: „Ahoj!“ Ve srovnání s frmolem na Lysé hoře naprostý klid a pohoda, nemluvě o absenci odpadků.

Stavení nepotká člověk cestou žádné, s výjimkou Hubertky patřící lesákům. Dřevěná budka vedle ní nicméně nabízí úlevu útrobám…

Lenonův pomník

„Až na Smrk se dá z Čeladné vyběhnout i s pomalejším parťákem pod dvě hodiny. Od nádraží to bylo dvanáct kilometrů,“ říká Marek z Ostravy hledající po trase ještě kešky. Na vrcholu je jich až osm, geocaching prý tady lidi docela táhne!


„Paráda! A nikde nikdo,“ raduje se pod ukazatelem druhé nejvyšší beskydské hory Štefan z Frenštátu pod Radhoštěm. A upozorňuje, že patří k těm, co vyhledávají spíše klasické turistické zážitky než populární, východně ležící „Lysou“.

I pomníček Johna Lennona je na Smrku ostatně prý proto, že se komunistickým fízlům nechtělo v jednom kuse lézt nahoru a ničit ho. Z nové doby je další „mohyla svobody“ odkazující na oběť Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci republiky vojáky socialistického bloku.

U příležitosti letošního 50. výročí jeho činu zde obec Ostravice instaluje novou plaketu. Na opačné straně u skály (se zákazem táboření a ohništěm s nachystanými pruty na pečení buřtů) je skautský pomníček.

Na horu s dětmi

„S dcerami jsme se plazily z Ostravice na Smrk čtyři hodiny,“ tvrdí Petra z Ostravy preferující severovýchodní směr; přibližně stejně dlouhou trasu jako z Čeladné.

S dětmi si každopádně rodiče užijí, hlavně okolo jediné studánky Tajemná Řásnovka s čistou horskou pitnou vodou. Tudy se trmácí mezi kameny. Jedno, jestli nahoru či dolů – opravdová cesta pro kamzíky.

Najdou se však borci, kteří dokážou od Lysé Hory až na Smrk běžet. Beskydský vrchol je totiž součástí populárního horského ultramaratonu B7. „Nás ale jednou odradil už jen rozvodněný Bučací potok, kde nešlo přejít přes kameny. Sedli jsme do auta a vrátili se,“ dodává pro Deník Marek.

Sestup na Ostravici se dá zakončit vlevo směrem na vlak nebo vpravo v Beskydském pivovárku.

 

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article