24.5 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Kvůli návratu vody vynakládají lesníci miliony do úprav nádrží

Must read

Kvůli zmírnění sucha a zpomalení odtoku vody z krajiny investují Lesy České republiky desítky milionů korun do rekonstrukcí vodních nádrží na Novojičínsku a Opavsku. Upraví i koryto potoka na Bruntálsku. Stavby jsou součástí programu Vracíme vodu lesům.

V programu hodlá státní podnik v celé České republice utratit za podobné projekty více než miliardu korun.

„Soustředíme se především na oblasti, které nejvíc trápí sucho,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

V Česku se tak nyní buduje 73 nových nádrží a dalších 292 obnovuje. Spolu s ministerstvem zemědělství pak podnik plánuje postavit nebo opravit za tři roky 1 215 rybníků.

Obnova vodní nádrže Kojetín zvané Čerťák na Novojičínsku, která slouží ke koupání i rybaření, skončí už letos a přijde na 6,8 milionu korun.

„Měníme technologickou část spodní výpusti vypouštěcího zařízení a čistíme dno,“ podotkla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Dokončuje se rovněž rekonstrukce vodní nádrže Sedlinka na Opavsku za 15,8 milionu korun.

„Tady ještě opravíme nefunkční zařízení na vypouštění nádrže a regulaci hladiny,“ doplnila Jouklová a upřesnila, že vodní dílo je již odbahněné, upravené jsou hrany bezpečnostního přelivu a nové hrázky zpomalí zanášení nádrže splaveninami.

„Zvětšený je i retenční prostor, a nádrž tedy pojme více vody,“ zmínila.

Vzniknou stovky mokřadů a rybníčků

Příští rok by měla být hotová i obnova koryta potoku Mušlov na Bruntálsku za 14,7 milionu korun.

Na 17 kilometrech opevňují koryto potoka, který je přítokem říčky Osoblahy, zdi ze 30. let minulého století. Ty bylo nutné přespárovat a dozdít vypadlé kameny. Více poškozené zdi museli stavbaři vybourat až do základů a nahradit novou konstrukcí s betonovým základem a kamenným obalem.

„V Moravskoslezském kraji také rekonstruujeme koryta potoků a máme zde mnoho menších projektů. Například v Krnově opravujeme za 2,5 milionu korun vodní nádrž Artmanov a revitalizujeme 725 metrů v minulosti nevhodně opraveného koryta Kobylího potoka na Bruntálsku za 3,4 milionu korun,“ vypočítala Jouklová.

Dodala, že na Opavsku se chystá kompletní obnova pěti vodních nádrží Kajlovec v obci Březová za 5,8 milionu korun, obnova dvou malých vodních nádrží U Kostela a Bílčické u obce Budišov nad Budišovkou dohromady za sedm milionů korun.

Na Novojičínsku bude opraveno deset příčných stupňů ve Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovicích.

„Pokud jde o hospodaření v lesích, suchem netrpí jen lesy, ale celá příroda. Klimatická změna je přírodní proces, který je třeba přijmout. S ním souvisejí i živelné kalamity a častější požáry. Proto vzniknou i stovky malých nádrží, mokřadů, rybníčků, revitalizací, meandrujících potoků a důraz klademe na druhově pestré lesy,“ doplnila Eva Jouklová.

 

Sourceidnes.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article