24.5 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Některá zanedbaná nádraží čeká obnova, do oprav SŽDC investuje miliardy

Must read

Jen v Praze a středních Čechách chátrají desítky starých nádraží a u některých se opravy ani neplánují. Přesto Správa železnic do oprav ve všech krajích investovala přes miliardu korun. Největší investicí bylo kolínské nádraží. Další modernizace jsou aktuálně ve fázi stavebního nebo územního řízení.

Nádraží Nové Strašecí na Rakovnicku působí od pohledu rozpadle, ale stanice je stále v provozu. Zatím není jasné, zda budovu čeká částečná rekonstrukce, nebo demolice.

V podobném stavu je například nádraží Kojetice u Neratovic, nebo nádraží Praha-Vyšehrad, které patří soukromému majiteli a je už také roky ve špatném stavu.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) přitom letos do oprav investovala přes miliardu korun a stejnou částku chce na opravy vydat i příští rok. Do roku 2022 plánuje správa železnic dokončit rekonstrukce 82 nádražních budov po celém Česku.

Z dokončených rekonstrukcí patří k největším investicím například modernizace kolínského nádraží, které je nejfrekventovanější stanicí ve středních Čechách a denně jím projde až 19 tisíc cestujících.

Rekonstruována je nyní historická Fantova budova pražského hlavního nádraží. Opravu podstupují i nádražní budovy ve Frenštátu pod Radhoštěm, Havířově, Křižanově, Šternberku či Přerově. V příštím roce začne kompletní rekonstrukce také v Plzni, jejímž cílem bude vrátit památkově chráněné stavbě její původní podobu.

Nyní je hotovo 13 renovací, dalších 26 nádraží řemeslníci rekonstruují a skončit mají v příštím roce.

 

Sourceidnes.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article