24.5 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Testy zdarma v kraji jsou na limitu, vyšetření na protilátky ale lze koupit

Must read

Obrovský zájem vzbudilo bezplatné testování na protilátky proti koronaviru, které nabídl Moravskoslezský kraj téměř pěti tisícům zájemců, aby zjistil, jak jsou na tom místní obyvatelé. Poté co si prvních téměř 900 míst lidé rozebrali za necelé čtyři minuty, čelil kraj kritice části zájemců, na které se nedostalo. A všichni neuspěli ani ve druhé vlně.

„V odběrových místech na Frýdecko-Místecku, Karvinsku i Ostravsku byly velmi rychle obsazeny termíny pro lidi středního věku. Někde zůstává ještě pár termínů pro mládež ve věku od 15 do 25 let a seniory, především muže nad 55 let. Celkem zůstává 166 míst, nejčastěji pro obyvatele Bruntálska a Novojičínska, ale volné kapacity už mají jen mobilní odběrová místa v Třinci a Krnově,“ uvedla v úterý odpoledne mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Později kraj informoval, že přibyla volná místa na testování v Hlučíně, Frýdlantu nad Ostravicí, Frenštátě pod Radhoštěm a Rýmařově. Mohou tam jít i lidé z jiných okresů.

Hejtman Ivo Vondrák řekl, že cílem testování protilátek proti koronaviru z kapilární krve z prstu je zjistit promořenost kraje.

„Testujeme obyvatele všech okresů a věkových kategorií. Dalších 15 tisíc lidí jsme testovali v sociálních zařízeních. Množství rychlotestů je ale omezené, stejně tak i kapacita odběrových míst. Nyní tedy nemáme možnost testování rozšířit,“ sdělil Vondrák s tím, že zájemci si mohou preventivní testy zaplatit.

Testy za tři tisíce i levněji

Míst, která samoplátcům nabízejí takzvané PCR testy zjišťující přítomnost koronaviru v těle, v kraji přibývá. Ceny se pohybují od 1 790 do 2 900 korun. Nově službu nabízí třeba ostravská laboratoř SYNLAB nebo Bohumínská městská nemocnice.

Novinkou je i test protilátek z žilní krve. Stojí 500 korun a nabízejí ho například všechna odběrová místa laboratoří AgelLab v deseti městech na území kraje.

Zatímco na krevní testy není třeba se objednávat, na PCR je to nutné všude. Například v bohumínské nemocnici je rezervace možná od pondělí do pátku do 11 hodin na telefonním čísle 730 574 697.

 

Sourceidnes.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article