17 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Neptun o víkendu shlížel na stavbu frenštátské kašny, podívejte se také.

Must read

Kašna na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm bude zase jako nová, včetně sochy boha Neptuna, který ji vévodí. Ten jako by v sobotu 6. listopadu shlížel na pracovníky firmy, která má za úkol sestavit kašnu po rekonstrukci.

Oprava nádrže kašny trvala déle než tři měsíce. Spočívala v umístění nové betonové desky a ošetření jednotlivých částí tělesa kašny. Podle Jindřišky Luchesi, která má na starosti památkovou péči na odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu Frenštát pod Radhoštěm, byla důvodem opravy netěsnost nádrže kašny, praskání kamene a narušení statiky kašny vlivem růstu lip nacházejících se nedaleko kašny.„Odborná firma provedla nejprve demontáž sochy Neptuna, podstavce a sloupků. Poté následovalo rozebrání tělesa kašny, kamenných bloků a jejich převoz do ateliéru, kde byly jednotlivé části pečlivě očištěny především od betonových tmelů a ocelových vložek. V mezičase probíhaly práce na náměstí, kde byla umístěna nová železobetonová základová deska a proběhly další přípravné práce. V minulém týdnu byly jednotlivé segmenty kašny, podstavce a socha převezeny zpět na původní místo a osazeny na novou základovou desku,“ popsala průběh prací Jindřiška Luchesi.
Před zimním obdobím bude nutné ještě provést izolaci dna, stěn a spár kašny. Do provozu má být kašna uvedena na základě požadavku památkářů až na jaře příštího roku. Náklady na opravu kašny jsou vyčísleny ve výši 1,6 milionu korun.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article