17 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Ocenění památek mají opavská katedrála, dům v Příboře i frenštátský kostel

Must read

Historickým městem za rok 2020 se v kraji podle hodnocení Národního památkového ústavu stal Frenštát pod Radhoštěm. Takřka jedenáctitisícové město současně postupuje do celostátního klání.

Odborná soutěž hodnotí obnovu kulturních památek v městských památkových rezervacích a zónách, posuzuje také třeba koncepčnost rekonstrukcí, podíl města na obnově památek, prezentaci těchto významných staveb nebo programy, podle nichž se postupuje.

„U mnohých kategorií se zohledňuje delší časový úsek, a to až deset let. Podstatný je i přístup města k regulaci reklamy v městské památkové zóně. Kladné body Frenštát získal také díky existenci fondu na opravy objektů, které nejsou kulturními památkami,“ konstatovala Marie Bartošová, vedoucí odboru péče o památkový fond Národního památkového ústavu Ostrava.

V minulém roce se ve Frenštátě například opravoval kostel sv. Martina. Ačkoli je svatostánek v péči ostravsko-opavské diecéze, město na náklady ve výši zhruba 2,7 milionu přispělo deseti procenty, státní dotace z programu regenerace památkových rezervací a zón činila přibližně 1,4 milionu.

K úspěchu Frenštátu pomohla i nedávná zdařilá rekonstrukce historické radnice na náměstí Míru nebo neobvyklá valounková dlažba v podloubí.

„Při obnově kostela byl restaurován i pískovcový portál na jižní boční straně kaple a zároveň byl objeven další kamenný portál na severní boční straně. Ten by měl být také spolu s nově zjištěným profilovaným ostěním okna v sakristii restaurován v další etapě obnovy,“ přiblížila Jindřiška Luchesi z frenštátského městského úřadu.

Vyhlášení celostátního vítěze se uskuteční v dubnu. Z kraje se těšil z republikového prvenství Nový Jičín v roce 2001, poté Příbor v roce 2015 a předloni Štramberk.

Příborský dům má ojedinělou fasádu

Regionální výsledky soutěže Památka roku vyhlásilo i Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. V kategorii rekonstrukce do dvou milionů korun nejvíce uspěl dům v Křivé ulici v Příboře na Novojičínsku. Objekt pochází z první třetiny 19. století.

„Práce z let 2019 a 2020 si kladly za cíl zachovat původní lidový ráz stavby, který je ojedinělým dochovaným dokladem původního řešení fasády předměstského domu,“ uvedli zástupci sdružení. Dům stojí na okraji příborské historické zástavby a restaurátoři chtěli zejména zrenovovat dekorativní štukové prvky, které se dochovaly na obou stranách domu.

Na rekonstrukci se podíleli jak současní majitelé, tak i město, a pomohla dotace z Programu obnovy kulturních památek.

Marie Dlabalová z příborské radnice pro ČTK uvedla, že město v unikátní lokalitě postupně obnovuje povrchy uliček a hodlá rovněž renovovat i přilehlý areál starého hřbitova.

Kostel bude přístupný veřejnosti

V kategorii oprav za více než dva miliony korun pak nejvýrazněji uspěla konkatedráda Nanebevzetí Panny Marie v Opavě.

Sdružení uvedlo, že jde o významnou církevní stavbu, a to například i vzhledem ke svému stáří, když konkatedrála vznikla na začátku 13. století.

Unikátní pak zůstává i plynulým přechodem různých stavebních slohů. „Od skromného románského kostela se stavba proměňovala v monumentální gotický, později barokní a v posledních dvou staletích citlivě neogotizovaný chrám,“ zmiňuje sdružení.

Náklady na renovaci této národní kulturní památky dosáhly výše 78 milionů korun, přičemž takřka 72 milionů pokryla evropská dotace. O zbytek se podělily diecéze, město a kraj.

„Od celkové rekonstrukce si slibujeme nejenom zlepšení funkčnosti bohoslužebných cílů, ale také větší využití v oblasti cestovního ruchu,“ zmiňuje sdružení skutečnost, že konkatedrála bude přes den přístupná veřejnosti.

 

 

Sourceidnes.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article