24.5 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Ve Frenštátě vzniká kinokavárna. Láká i na staré promítačky, podívejte se.

Must read

Přestože jsou kvůli vládním opatřením kina zavřená, v tom frenštátském se v současné době děje něco, co po skončení omezujících opatření návštěvníci jistě ocení. V prostorách bufetu vzniká kinokavárna s vlastní projekcí, součástí kinokavárny bude unikátní expozice historických promítaček.

Vedoucí frenštátského kulturního střediska (MěKS) Marian Žárský pro Deník uvedl, že po úpravě čelní stěny, naproti bufetu vznikla nová promítací plocha.

Kolem ní vytvořili zaměstnanci MěKS pod vedením vedoucího kina Ondřeje Svobody dřevěný portál s průduchy k ventilaci vzduchu, dále vyčistili a zpevnili dřevěnou podhledovou rampu, opravili zeď pro připravované promítací kabiny, včetně instalace základní kabeláže pro projektor a nové osvětlení.

Vystavit kamery nebude procházka růžovým sadem
„Plochu na dlouhé stěně, kde se vystavovaly plakáty, nově nahradily skleněné vitríny. Ty budou sloužit pro unikátní expozici staré promítací techniky, kterou kino vlastnilo nebo ji v minulosti dostalo darem,“ nastínil Marian Žárský.

Vystavit exponáty ale podle něj nebude, jak se říká, procházkou růžovým sadem. „Většina starých promítaček se totiž musí šroubek po šroubku rozebrat, vyčistit, zakonzervovat olejem a opět složit a tak nás čeká ještě kus práce. Ale bude to stát za to,“ slibuje Marian Žárský.

Pokud se vše podaří, tak se budou moci návštěvníci nové kinokavárny kochat pohledem na kousky, jako jsou například promítačka Meopta XB 5, což je 35 mm projektor ze 70. let 20. století, i její starší předchůdkyně, Meopton 16 mm z roku 1959. K vidění bude také divadelní diaprojektor ze 40. let 20. století. Provoz kinokavárny, včetně bufetu, si chce frenštátské kino zajišťovat samo.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article