17 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Architekti představili plán, jak zvelebit Lysou v Beskydech

Must read

Beskydský největší a hojně navštěvovaný vrchol se možná dočká zásadních změn. Ty se budou týkat způsobu, jak citlivě zatraktivnit veřejná prostranství této turisty oblíbené dominanty. Moravskoslezský kraj tak vyslyšel přání Klubu českých turistů, Správy CHKO Beskydy, starostů okolních obcí, zástupců Lesů ČR a dalších aktérů.

Úplně první vizi ohledně zatraktivnění oblíbeného beskydského kopce představili architekti Zdeněk Liška a Václav Kocián z architektonického studia KLAR. Tu kraj oslovil se záměrem o proměnu veřejného prostoru Lysé hory v atraktivní, přívětivé a funkční místo. Dvojice architektů v rámci své prezentace poukázala na problémy, se kterými se vrchol v současné době potýká.

„Lysá hora dnes není pouhým vrcholem, ale lze ji vnímat jako nahodile urbanizovaný celek několika budov, které zde byly realizovány v horizontu posledních 150 let. Každá stavba či parcela má svého majitele, což s sebou nese různorodost řešení mobiliáře, navigačního systému, reklamy a povrchů v přilehlých venkovních prostorech. Našim cílem bylo v úvodním setkání poukázat na problematiku a shrnout současný stav veřejných prostranství. Nastínit vhodná řešení pomocí referenčních příkladů v našich zeměpisných šířkách či ve světě,“ zmínil architekt Zdeněk Liška.

Prioritami proměny by se pak mělo stát řešení prostoru kolem ‚hladicího‘ bodu, který je nejnavštěvovanějším místem na hoře a zasloužil by si důstojnou transformaci. Inspiraci berou architekti například u nedávno přestavěné Ivančeny.

„Lysá hora je častým cílem turistů i obyvatel našeho kraje a zaslouží si změny, které povedou ke krásnějším výhledům do okolí a příjemnějšímu pobytu. Kraj je připraven podpořit změny, na kterých bude panovat shoda, a já osobně velmi vítám snahu o to, aby veřejný prostor na Lysé hoře ožil, zkrásněl, a hlavně dobře fungoval pro všechny, kteří na ni vyrazí,“ doplnil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article