17 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Frenštát má pro seniory volné byty s pečovatelskou službou. Pozor na podmínky.

Must read

Seniorům a osobám se zdravotním postižením, kteří již nezvládají či zvládají s obtížemi každodenní život ve svém domě či bytě, nabízí město jako jednu z možností bydlení v bytech domů s pečovatelskou službou (DPS).

Město Frenštát pod Radhoštěm nyní disponuje 154 byty ve třech takových domech. Jedná se o byty jak pro jednotlivce, tak pro páry. Na základě zkušeností z předchozích let město mění postup pro přidělení bytu.

„Nyní evidujeme 61 žadatelů o bydlení v DPS, z toho dvanáct párů a 49 jednotlivců. Nicméně z praxe posledních měsíců musíme konstatovat, že většina žadatelů má podanou žádost spíš pro jistotu. Když podle kritérií splní všechny podmínky pro přidělení bytu, byt v DPS prozatím nechtějí. Tak se stává, že při uvolněném bytu oslovujeme předem telefonicky třicet až čtyřicet žadatelů bez úspěchu,“ vysvětlila Jana Prášková, vedoucí odboru sociálních služeb MěÚ Frenštát pod Radhoštěm.

Bez závažných důvodů už ne
Tento postup se od nynějška změnil. „Byty jsou přidělovány bez předchozího dotazovaní žadatelů v pořadí, ve kterém jsou v evidenci dle bodového hodnocení kritérií schválených v Pravidlech pro pronajímání bytů v domech s pečovatelskou službou města Frenštát pod Radhoštěm. A pokud žadatel byt dvakrát bez závažných důvodů odmítne, jeho žádost bude ze seznamu žadatelů vyřazena,“ upřesnila vedoucí.

V případě, že bude žadatel, například po zhoršení zdravotního stavu apod., mít o byt v DPS opět zájem, bude muset podat novou žádost. „Žadatelé se nemusí obávat, že neuspějí, protože i tak se vzhledem k bodovému hodnocení, které reflektuje zdravotní stav a potřeby budoucích klientů DPS, může opět dostat na jedny z prvních míst seznamu žadatelů,“ doplnila vedoucí.

Pokud jste senior nebo osoba se zdravotním postižením a bydlení ve svém domě, bytě již zvládáte jen s obtížemi, máte doma mnoho bariér, bydlíte v domě, kde máte topení na tuhá paliva, nemáte v dosahu nikoho blízkého, kdo by vám pomohl v základních úkonech každodenního života či tuto pomoc potřebujete pro své rodinné příslušníky, případně víte o někom, kdo tuto situaci řeší, je bydlení v DPS ideální volba.

„Takoví lidé se mohou obrátit na odbor sociálních věcí městského úřadu a my se pokusíme jim pomoci,“ dodala Prášková.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article