25.8 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Pro Valašsko dál platí výstraha před velkou vodou, Bystřička je na dvojce

Must read

Říčka Bystřička na Vsetínsku zůstává prozatím v sobotu odpoledne jedinou na níž vodohospodáři ve Zlínském kraji zaznamenali dosažení některého z povodňových stupňů.

Zatímco v pátek na krátkou dobu vystoupala Bystřička v úseku nad stejnojmennou přehradou až na třetí stupeň, během noci postupně hladina klesla až na první povodňový stupeň. Vlivem trvajícího deště se v sobotu odpoledne opět pohybuje na hranici 2. stupně povodňové aktivity, když její hladina dosáhla půlmetrové výše.

Především pro Valašsko nadále až do odvolání platí výstraha meteorologů před velmi vydatným deštěm.

„Vzhledem k nasycení území a předpokládaným srážkám může u vodních toků docházet k překročení 2. stupně povodňové aktivity, u menších toků ojediněle i třetího stupně povodňové aktivity,“ varují meteorologové.

Pro ostatní území Zlínského kraje je varování meteorologů mírnější. I zde ale platí, že vydatný déšť může přinést srážkové úhrny i nad 30 milimetrů během šesti hodin či nad padesát milimetrů za dvacet čtyři hodin.

„Během nedělního odpoledne a večera se může ojediněle objevit silná bouřka s krátkodobým úhrnem kolem 30 milimetrů,“ upozorňují meteorologové.

Zásahy hasičů

V souvislosti s vytrvalými dešti zaznamenali hasiči už v pátek nejvíc zásahů právě na Valašsku. Zpravidla šlo o zásahy dobrovolných hasičů. Například dobrovolná jednotka v Jablůnce na Vsetínsku se postarala o čištění propustků u místní základní školy, pomáhala při pytlování písku pro obecní úřad a odstraňovala také podmáčený strom, který hrozil pádem.

Případů, kdy kvůli podmáčené půdě spadl strom, se ve Zlínském kraji objevilo více. Jeden takový řešili například dobrovolní hasiči ve Chvalčově na Kroměřížsku.

Ve Vsetíně pracovníci místní radnice v uplynulých hodinách bedlivě sledovali stoupající hladinu řeky Bečvy. Ta se v pátek zastavila na 264 centimetrech, tedy 16 centimetrů pod hranicí prvního povodňového stupně.

Komise zatím nezasedla

„S pracovníky odboru životního prostředí a oddělení krizového řízení od čtvrtečního večera sledujeme situaci v celém ORP Vsetín, také městská policie je připravena k zásahu, pokud bude potřeba. Situace momentálně nevyžaduje, aby zasedla povodňová komise, nicméně její členy jsme vyzvali, aby byli během víkendu dostupní,“ komentoval v pátek aktuální situaci starosta Vsetína Jiří Růžička.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article