17 C
Munich
Úterý, 23 července, 2024

Deště v kraji nepolevují. Nejhůře na tom jsou Ostrava, Beskydy a Novojičínsko

Must read

V souvislosti s aktuální vlnou dešťů, která zasáhla Českou republiku už ve čtvrtek 18. června, evidují moravskoslezští hasiči k sobotnímu dopoledni více než 325 událostí, u kterých museli v této souvislosti zasahovat.

„Nejvíce zasaženými oblastmi v Moravskoslezském kraji jsou doposud Ostravsko a Beskydy, včetně jejich podhůří. V okrese Ostrava hasiči zasahovali u 126 událostí, v okrese Nový Jičín u 95 událostí a v okrese Frýdek-Místek u 70 událostí,“ zhodnotil situaci aktuální situaci v sobotu před polednem mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín.

V porovnání s předchozími dvěma dny se výjezdová činnost hasičů v průběhu sobotního dopoledne částečně uklidnila.

„S očekávaným návratem vydatnějších srážek v průběhu nadcházející neděle však lze předpokládat, že čísla počtu událostí moravskoslezských hasičů opět porostou,“ doplnil Gašparín.

ROZVODNĚNÁ JIČÍNKA

V pátek děsila obyvatele bydlící nedaleko jejího toku říčka Jičínka na Novojičínsku. S obavami sledovali, zda se hladina zvedá nebo klesá.

Mezi šestou a sedmou hodinou ranní se již hladina pohybovala na úrovni 267 centimetrů, což znamenalo 3. stupeň povodňové aktivity. Krátce nato již zasedla povodňová komise a městský rozhlas nabádal obyvatele Nového Jičína k obezřetnosti.

Přestože déšť v průběhu dne několikrát ustal, město Nový Jičín se preventivně připravuje na možnost vzniku povodně. Strážníci monitorovali kritická místa kolem vodních toků, v Žilině pro jistotu uzavřeli a zvýšili zvedací most.

OHROŽENÉ FRÝDLANTSKO

O víkendu se nejvíce se zvedly hladiny řek v Čechách na Frýdlantsku, kdy stav ohrožení platí na Smědé a Řasnici. Voda se rozlila do zahrad a polí, místy zaplavila sklepy.

Kvůli záplavám museli také v pátek večer odstavit nedávno zrekonstruovanou úpravnu pitné vody v Bílém Potoce. Voda je neupravitelná, protože neteče voda, ale kaše, řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS), který je zároveň předsedou představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS).

Na návětrné straně Jizerských hor spadlo za posledních 24 hodin více než 100 litrů srážek na metr čtvereční. Nejvíc ukázala srážkoměrná stanice na Smědavě v Bílém Potoce, kde naměřili bezmála 119 milimetrů srážek a stále prší.

BYSTŘIČKA NA VSETÍNSKU

Hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku klesla dnes v noci z druhého na první povodňový stupeň, který značí bdělost. V pátek po poledni na ní krátce platil i třetí stupeň povodňové aktivity, což už je ohrožení.

Druhý povodňový stupeň nadále zůstává na stejném toku pod přehradou, hladina se ale nezvyšuje. Na ostatních vodních tocích v kraji povodňové stupně aktuálně vyhlášeny nejsou. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve Zlínském kraji nadále platí výstraha před velmi vydatným deštěm.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article