24.5 C
Munich
Neděle, 14 července, 2024

Opravený Libušín hlásí rekordní návštěvnost

Must read

Obnovenou chatu Libušín na Pustevnách si za první měsíc od slavnostního otevření (30. července) prohlédlo 18 200 návštěvníků. Jako poděkování veřejnosti za podporu sbírky na Libušín zde Národní muzeum v přírodě pořádalo komentované prohlídky zdarma.

„Po celou dobu obnovy jsme Libušín stavěli všichni společně, s obrovským zájmem veřejnosti, médií a spolupracujících organizací. Jen první den si objekt prohlédlo více než šest set lidí,“ připomněl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Nechyběla prohlídka pro dárce, kteří se významnou měrou podíleli na obnově. Následně průměrně každý den, vyjma pondělí, zhlédlo Libušín na 650 návštěvníků.

„Po celou dobu se průvodci setkávali s nadšenými turisty a obdivovateli díla Dušana Jurkoviče. Podle návštěvní knihy je vidět, že na Libušín zamířili lidé z celé České republiky, ze Slovenska a také několik zahraničních turistů,“ doplnil Jindřich Ondruš.

Památkově chráněnou chatu Libušín na Pustevnách zničil v noci na 3. března 2014 rozsáhlý požár. Jeho obnova započala v roce 2017 a podílelo se na ní více než dvě stě řemeslníků, restaurátorů a dalších odborníků. Přišla na 117,5 milionu korun. Vědeckou rekonstrukcí se podařilo vrátit stavbě podobu, kterou měla v roce 1925.

Návštěvníci, kteří se chtějí dovědět víc o obnově Libušína, mohou zhlédnout výstavu nazvanou Libušín znovuzrozený, jež je umístěná ve výstavním sále Sušáku v rožnovském Valašském muzeu v přírodě a je otevřená shodně s provozní dobou skanzenu.

Další připravovanou akcí bude odborná konference se stejným názvem – Libušín znovuzrozený. Uskuteční se ve dnech 22. a 23. října 2020.

Sourcedenik.cz
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article